Bagno

Bagno leży zaledwie kilka kilometrów od Obornik Śląskich, na zachód od trasy prowadzącej do Żmigrodu. Jak podają źródła historyczne obecna rezydencja szlacheckich rodów dolnego śląska powstała tutaj w XVIII wieku na miejscu XIII wiecznej warowni należącej do księcia Konrada II. Warownia została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej. Według podań warownia słynna była z niemoralnego prowadzenia się jej mieszkańców. Najstarszą część obecnego pałacu wzniósł Henryk Leopold von Seher-Thos w stylu barokowym i podziwiać ją możemy do dnia dzisiejszego. Posiadłość w ciągu dwóch pierwszych wieków od wzniesienia zmieniała właścicieli  niemal dziewięciokrotnie. W roku 1905 zakupił ją znany wrocławski browarnik Georg Kissling. Odrestaurował on starą część pałacu i sfinansowała wzniesienie nowej neobarokowej części, zwanej "nowym zamkiem". Ród Kissling'ów z majątkiem rozstał się w 1927 roku z powodów ekonomicznych a pałac w Bagnie trafił do Śląskiego Towarzystwa Kredytowo - Ziemskiego. To właśnie od Śląskiego Towarzystwa Kredytowo - Ziemskiego w roku 1930 dobra w Bagnie nabyło Stowarzyszenie Salwatorian. Do roku 1940 zdążyli oni urządzić studium filozoficzno - teologiczne, a następnie nowicjat. Wraz z wojenną zawieruchą Salwatorianie zmuszeni byli opuścić budynki, a władze niemieckie zorganizowały tam obóz dla wysiedleńców oraz volksdeutschów. W roku 1945 obiekt przejęli ponownie Salwatorianie, tym razem prowincji polskiej i użytkują go do dzisiaj.
Zespół pałacowy w Bagnie jest pięknie odnowiony a otacza go duży park krajobrazowy, w którym warto zwrócić uwagę na liczący wiekowy i rzadki drzewostan. Rosną w nim - choina kanadyjska, dąb błotny oraz jodły olbrzymie i kalifornijskie. Uroku całości dodają altana filozofów, kościółek i grota.


Zespół pałacowy w Bagnie można zwiedzać w niedzielę w godzinach 13.00 - 17.00
Zwiedzając Bagno warto również zobaczyć neoromański kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który powstał w latach 1897, 1905-1906, a także liczne w gminie Oborniki Śląskie grodziska i gródki stożkowate będące pamiątką z początków rozwoju państwa polskiego. Jedno z takich stanowisk archeologicznych znajduje się właśnie w Bagnie.

 
 
cdn.

Zaloguj się

Nasza ankieta

W góry
Nad morze
Nad jeziora
Na zagraniczną wyprawę
Nigdzie nie jadę

Głosuj Wyniki

SPEEDpromowana firma

Jesteśmy pasjonatami internetu. Zajmujemy się projektowaniem, wykonaniem i hostingiem stron internetowych. Zobacz więcej

Strefa giergry akcji, planszowe i inne