Gry MMORPG

Wirtualne światy zdobywają coraz większą popularność, a liczba gier i producentów, którzy udostępniają tę formę zabawy, czy to darmowo, czy też w postaci abonamentu, stale się zwiększa.

Wypada zacząć od tego, czym właściwie jest to całe MMORPG. Jest to skrót z języka angielskiego - Massively Multiplayer Online Role Playing Game. Gry w których tysiące (a nawet już miliony) graczy spotyka się w wykreowanym wirtualnie świecie i wciela w stworzone przez siebie postacie aby kierować ich poczynaniami. Pierwsze próby stworzenia gier w których mogliby równocześnie uczestniczyć gracze z różnych miejsc świata, były podejmowane już w latach siedemdziesiątych. Oczywiście nie zawierały one grafiki i sprowadzały się głównie do tekstu, lecz przetarły drogę do tego co znamy z ekranów monitorów. Pierwszy duży, międzynarodowy sukces i dotarcie do międzynarodowej świadomości graczy miała Ultima Online z 30 kwietnia 1997 roku. Wykonana w grafice 2D (widok izometryczny), pozwalała graczom  wspólnie wędrować, walczyć i żyć w świecie stworzonym przez Richarda Garriott'a. Jej popularność (gra ma nadal oddanych fanów i działające serwery) przetarła szlaki dla następnych produkcji, które zapewniły graczom na całym świecie długie godziny przygód, a producentom stale wpływy z płaconego abonamentu.
 
 
Dominującym typem gier mmorpg są te, które przenoszą graczy do wirtualnych światów fantasy. Wcielamy się w postacie ludzi, elfów, krasnoludów, czasami również innych ras znanych z książek. Tworzymy własną postać, która możemy dopasować do naszych wyobrażeń wybierając twarz, budowę, fryzurę i kolor włosów. W zależności od gry jest to mniej lub bardziej rozbudowane. Później pozostaje już poznawanie świata i szukanie znajomych z którymi będziemy mogli pokonać najsilniejszych przeciwników lub stworzyć wspólnie gildię i wybrać własną siedzibę. Z każdą spędzoną godziną w grze nasze wirtualne "ja" zdobywa doświadczenie, nowe umiejętności i kolejne poziomy, które sprawiają, ze jesteśmy coraz poważniejszym przeciwnikiem dla zamieszkujących świat potworów, jak również innych graczy.
 
Dostępne aktualnie gry MMORPG można właściwie podzielić na dwa rodzaje - te za które płacimy stały comiesięczny abonament, oraz darmowe. Co powinien wiedzieć użytkownik dopiero zaczynający swoja przygodę z tego typu grami?
 
 

Ogólnie uważa się iż gry za które płacimy abonament są lepiej dopracowane. Posiadają różnorodny świat, oferują graczowi dużo bardziej rozbudowaną interakcję ze światem oraz stałe ulepszanie produktu, w postaci niemal cotygodniowych patch'y. Darmowe MMORPG w większości wypadków powstają na dalekim wschodzie i charakteryzują się azjatyckim klimatem. Ich adaptacja na europejskie areny przebiega aktualnie lawinowo i nie ma żadnych kłopotów aby znaleźć świat odpowiadający naszym wymaganiom. Podstawową ich cechą oprócz darmowej dostępności jest to, że serwery utrzymywane są również z tego, że niektóre (czasem bardzo ciekawe lub silne) przedmioty sprzedawane są graczom za realne pieniądze.

Wśród abonamentowych gier prym wiedzie World of Warcraft lecz dostępne na naszym rynku są również Age of Conan PL, Warhammer Online, Lord of the Rings Online, Everquest II, Lineage II a kilka nowych wielkimi krokami zmierza na nasze komputery.
Z darmowych produkcji spora popularnością cieszą się Silkroad Online, Last Chaos, Metin 2, Perfect World, Archlord i wiele, wiele innych.
Ciekawą alternatywę stanowi Guild Wars (w całości po polsku) gdzie płacimy za pudełko z grą, a serwery udostępniane są za darmo.
 
 
Jeśli nadal nie masz pojęcia o co chodzi z tym całym MMORPG to spróbuj wyobrazić sobie sytuację gdy siedzisz wygodnie w fotelu, masz na uszach słuchawki z mikrofonem, a przed sobą monitor z grą. Wchodzisz swoim wojownikiem (lub inną postacią, których wybór jest całkiem spory) do własnego zamku, jaki wybudowaliście wspólnie z grupą znajomych. W sali jest już kilkanaście osób. Widzisz wszystkich na ekranie monitora. Błyszczące zbroje wojowników, powłóczyste szaty postaci parających się magią, czy tez odzianych w skóry łowców. Po chwili rozmowy ruszacie razem na wyprawę gdzie wasze wspólne działanie przyniesie sukces i łupy lub gorycz porażki.
 
 

Gry MMORPG, wymagają czasu, cierpliwości i wspólnej pracy całej grupy. Zbierz znajomych i ruszaj na poszukiwanie przygód w wirtualnym świecie.
Pamiętaj jednak o tym, ze gry MMORP to tylko zabawa. Baw się dobrze, nie przeszkadzaj bawić się innym i nie zapominaj, że prawdziwe życie toczy się poza ekranem monitora.

Zaloguj się

Nasza ankieta

Opera operetka
Muzyka klasyczna
Muzyka popularna - Pop
Muzyka ludowa - Folk
Muzyka rockowa

Głosuj Wyniki

SPEEDpromowana firma

Jesteśmy pasjonatami internetu. Zajmujemy się projektowaniem, wykonaniem i hostingiem stron internetowych. Zobacz więcej

Strefa giergry akcji, planszowe i inne