Gry planszowe - rozrywka dla ciebie i rodziny

dodał/a Deser dnia 2011-08-02 12:59:42


Lato jak co roku chłoszcze nas deszczem, wiatrem albo trąbą powietrzną, a na horyzoncie, jeszcze daleko ale czai się jesień i jej długie wieczory. Takie prawa natury, a my spędzać je będziemy w różny sposób zależnie od zainteresowań i wolnego czasu. Warto jednak zastanowić się nad wspólną formą rozrywki w towarzystwie najbliższej rodziny lub gronie dobrych znajomych. Ludzie spędzają razem czas od wieków i od wieków doskonale sprawdzają się gry towarzyskie. Rozłóżcie je na stołach, zawołajcie rodzeństwo, rodziców, dziadków i znajomych. Wystarczy już dominacji telewizji i komputerów, że o politykach przez grzeczność nie wspomnę.

 

 
Współczesne gry planszowe to wspaniała rozrywka dla każdego członka rodziny. Wystarczy pokutującej latami opinii, że gry są tylko dla dzieci, a jedyni przedstawiciele tego gatunku to Chińczyk i Monopoly, a Scrabble wspina się na szczyt wyrafinowania. Nic nie ujmując wymienionym grom stanowią one ledwie jedną kroplę w morzu gier wykonanych na najwyższym poziomie, ogromnie zróżnicowanych i dostarczających emocji, przygód, rozwijających wyobraźnię i pomysłowość w drodze do zwycięstwa lub podczas współpracy. Żadna gra komputerowa nie jest w stanie dostarczyć takich emocji i przyjemności jak dobrze dobrana gra planszowa.
 
 
 
 
Gry planszowe podobnie jak gry komputerowe czy filmy, podzielić możemy na gatunki aby łatwiej w ich gąszczu odnaleźć taką, która może zainteresować nas i naszych bliskich z którymi spędzimy czas przy planszy, figurkach lub kartach. Współczesne gry to bowiem nie tylko plansza, kilka pionków i kostki ale również perfekcyjnie wykonane i wprowadzające klimat karty, figurki lub inne elementy ubarwiające rozgrywkę. Powinniśmy też wziąć pod uwagę, że do większości tytułów pojawiają się dodatkowe części, które rozbudowują rozgrywkę, a nam dostarczają okazji do nowej zabawy i oczywiście wydania kolejnych pieniędzy. Ceny gier planszowych są zróżnicowane jednak przeciętnie trzeba liczyć się z kosztem podobnym do zakupu nowej gry komputerowej. Tutaj jednak wychodzi przewaga gier planszowych. Do działania wymagają tylko graczy i mogą służyć przez długie lata w różnych miejscach i różnym towarzystwie.
 
W prawie każdej grupie, która nie ma alergii na fantastykę doskonale sprawdza się klasyczna już Magia i Miecz do której wyszły i wychodzą nadal liczne dodatki. Można też spróbować nieco podobnej gry jaką jest Runebound i dodatki do niego. Świat bohaterów obładowanych skarbami i dzierżących w dłoniach magiczną broń stanie otworem, a współzawodnictwo i ogrom czekających wyzwań zapewnia długie godziny zabawy. Jeżeli preferujecie szybszą grę i salwy śmiechu to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w karcianą grę o heroicznych herosach i potwornych potworach zatytułowaną Munchkin. Tony humoru, żarty ze stereotypów w grach, liczne nawiązania do popkultury i polityki, a wszystko w oparach rywalizacji i absurdu. Gra doskonała na każdą imprezę gdy trzeba rozruszać towarzystwo.
 
 
 
 
Chcesz zagrać z dziećmi i nie nudzić się przy tym? Obejrzyj a potem kup takie tytuły jak Wsiąść do Pociągu, Osadnicy z Catanu, Cytadela lub Fasolki. Dwie pierwsze to planszowe gry ekonomiczne gdzie budujemy linię kolejową lub rozwijamy osady na wyspie. Pozostałe to karcianki o budowie średniowiecznego miasta i jego mieszkańcach oraz hodowli i sprzedaży fasoli. Posiadają proste zasady, które można wytłumaczyć nawet młodszym graczom niż wynika z wieku podanego na pudełku. Jest jeszcze Super Farmer, w którym tworzymy stado zwierząt, a przy tym ćwiczymy liczenie i spostrzegawczość.
 
 
 
 
Warto wspomnieć również Carcassone, Agricolę, Władcę Pierścieni i Warhammera: Inwazję aby przekonać się o bogactwie świata gier planszowych. Na całym globie miliony ludzi spędzają przyjemnie czas w gronie bliskich, wymieniając uwagi, wspólnie przeżywając przygody i sprawdzając swoje pomysły oraz drogi do zwycięstwa. Warto do nich dołączyć!

Zaloguj się

Nasza ankieta

Na pieszych wycieczkach
Przed telewizorem
Na spotkaniu z przyjaciółmi
Grając na komputerze
Z książką
Jadąc na koncert lub do kina
Nie mam wolnego czasu

Głosuj Wyniki

SPEEDpromowana firma

Jesteśmy pasjonatami internetu. Zajmujemy się projektowaniem, wykonaniem i hostingiem stron internetowych. Zobacz więcej

Strefa giergry akcji, planszowe i inne