Pęgów

Pęgów położony jest siedem kilometrów od Obornik Ślaskich na trasie prowadzącej do Wrocławia, tuż u południowych stóp Wzgórz Trzebnickich. Znane są odkrycia archeologów z okolic Pęgowa, które dowodzą, że osadnictwo na terenie miejscowości pojawiło się już w młodszej epoce kamienia - neolitu (ok. 4500 - 1800 p.n.e.). Badacze odnaleźli kamienną siekierkę, toporek oraz elementy ceramiki z kultury łużyckiej (ok. 1300-1100 p.n.e.).
Jak wszystkie miejscowości w regionie tak i Pęgów (znany w historii jako Henningsdorf) ) często zmieniał zarówno właścicieli jak i przynależność państwową.
Pierwsza pisemna wzmianka pojawiła się już w roku 1288 kiedy to wrocławski książę Henryk II wystosował list informujący, że dziesięcina ze wsi Henningsdorf zostaje w całości przeznaczona na kolegiatę św. Krzyża we Wrocławiu. Zatrzymując się w Pęgowie warto zobaczyć neogotycki pałac z 1907 roku wzniesiony przez mistrza budowlanego Vatera z Prusic. Pałac postawiony jest na planie prostokąta, z wewnętrznym świetlikiem i wieżą. Aktualnie własność prywatna.
Warto zajrzeć również do kościoła św. Mikołaja zbudowanego w latach 1977-85 wg projektu Jana Jagodzińskiego.

Zaloguj się

Nasza ankieta

W góry
Nad morze
Nad jeziora
Na zagraniczną wyprawę
Nigdzie nie jadę

Głosuj Wyniki

SPEEDpromowana firma

Jesteśmy pasjonatami internetu. Zajmujemy się projektowaniem, wykonaniem i hostingiem stron internetowych. Zobacz więcej

Strefa giergry akcji, planszowe i inne