Uraz

Zaledwie siedem kilometrów na południowy zachód od Obornik Śląskich położona jest atrakcyjna dla wycieczkowiczów miejscowość Uraz. Leży sobie spokojnie na prawym brzegu Odry, dwadzieścia pięć kilometrów od Wrocławia zerkając na okolicę ruinami zamku, którego pierwotna wersja pojawiła się w tym miejscu już około 1319 roku za sprawą rycerza, Andreasa Radaka (Istnieje również wersja, że zamek istniał już przed rokiem 1250, a wybudowali go Templariusze). Zacznijmy jednak od początku. Za czasów panowania Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego pojawiła się o miejscowości Uraz pierwsza wzmianka pisana. Jak przystało na burzliwą historię dolnego śląska miejscowość zmieniała swoją zależność często. Należała do księstwa wrocławskiego, głogowsko-oleśnickiego, korony czeskiej, a także króla Węgier Macieja Korwina. Zmianły się także panujące na zamku rody. Jego właścicielami byli von Tschirna, von Skopp, Konrad Biały, von Joerger, von Saurma-Jeltsch, von Logau i inni. W okolicach roku 1810 gdy zamek należał do barona von Koschuzky nastapiła jego spora przebudowa. Zniknął most zwodzony, rozebrano przylegające do zamku południowo-wschodnie mury obronne, a także zasypano część fosy.W drugiej połowie XIX wieku budowlę przebudowano w stylu neogotyckim likwidując dużą część wcześniejszego wystroju. XX wiek był już wiekiem powolnego upadania zamku. W roku 1945 podpalili go żołnierze radzieccy, a po ich przejściu, pozostawiony bez opieki stał się łupem szabrowników zmianiających go systematycznie w ruinę. Jego dzieje zakończył rok 1952 kiedy to z zaniedbania zawaliły się sklepienia i strop parteru. To co pozostało zabezpieczono dopiero w 1956 roku.

Architektonicznie, zamek w Urazie mógłby, gdyby nie jego aktualny stan, być jedną z większych atrakcji turystycznych okolic Wrocławia. Wzniesiony na planie trójkąta równobocznego, byłby ogromną atrakcją gdyż na świecie istnieją najprawdopodobniej tylko trzy takie zamki. Zamek znajduje się aktualnie w rękach prywatnych lecz niestety prace nad przywróceniem mu dawnej świetności postepują bardzo wolno lub niemal wcale.
Uraz to jednak nie tylko zamek. Do 1945 roku miejscowość posiadała prawa miejskie, które utraciła dopiero po wojenej zawierusze i spowodowanym przez nią zniszczeniom. Miejski charakter miejscowości można obejrzec nadal w części zachowanej zabudowy rynku oraz nieczynnego ratusza. Miejscowość, która przez 500 lat pozostawała miastem posiada swój herb - byka na zielonym polu kroczącego (heraldycznie) w prawo.

cdn.

Zaloguj się

Nasza ankieta

Opera operetka
Muzyka klasyczna
Muzyka popularna - Pop
Muzyka ludowa - Folk
Muzyka rockowa

Głosuj Wyniki

SPEEDpromowana firma

Jesteśmy pasjonatami internetu. Zajmujemy się projektowaniem, wykonaniem i hostingiem stron internetowych. Zobacz więcej

Strefa giergry akcji, planszowe i inne