Wielka Lipa

Zwiedzając okolice Obornik Śląskich nie możemy zrezygnować z odwiedzin w miejscowości Wielka Lipa. Bogata historia dolnego śląska zajrzała i odcisnęła swoje ślady również tutaj. Na kartach historii pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pojawiła się już w roku 1453. Okolice Wielkiej Lipy to teren wielce atrakcyjny turystycznie. Ukształtowanie terenu, walory przyrodnicze i klimatyczne wręcz zachęcają do zobaczenia osobiście urozmaiconych kompleksów leśnych i chronionej roślinności. W okolicy zachowało się wiele kurhanów związanych z kultura przedłużycką. Zrobione zdjęcia będą zapewne ozdobą niejednego albumu.

Wielka Lipa na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniała właścicieli. To właśnie tutaj w roku 1785 urodził się Johann von Diebitsch, znany jako Iwan Dybicz. Jego ojciec, adiutant Fryderyka II przeszedł do armii rosyjskiej, w której od 1801 roku służył również Iwan Dybicz. Odznaczył się w walkach pod Austerlitz, Iławą Pruską i Frydlandem. Gdy w Królestwie Polskim wybuchło skierowane przeciwko Rosji powstanie został mianowany głównodowodzącym wojsk, które miały pokonać powstańców. Dowodził w bitwach pod Dobrem, Wawrem, Bialołęką i Grochowem nie potrafiąc jednak pokonać powstańców jednym uderzeniem, jak obiecywał carowi. Podczas polskiej ofensywy jego armia poniosła porażki pod Dębem Wielkim i Iganiami. Zwycięstwo odniósł dopiero pod Ostrołęką. Wkrótce po tym sukcesie zmarł pod Pułtuskiem.

Wracajmy jednak do Wielkiej Lipy gdzie w roku 1899 Alfred von Waldenburg wznosi neogotycki pałac. Na cześć swojej żony nazwał go Zamkiem Elizy. Pałac podkreślać miał chwałę rodu którego korzenie wywodziły się z Hohenzollernów. Budowla wzniesiona w formie malowniczego zamku z dwoma wieżami i szczytami schodkowymi w elewacjach. Nad wejściem umieszczone zostały herby obojga małżonków oraz cytat z Marcina Lutra - “Warownym zamkiem jest nasz Bóg”. Wokół rozciąga się park krajobrazowy. Aktualnie rezydencja jest własnością prywatną, odnowioną i zadbaną.

Będąc w Wielkiej Lipie zobaczyć kościół Matki Boskiej Częstochowskiej z połowy XIX wieku oraz krzyż pokutny w północnej części wsi.

Z czasów powojennych juz pochodzi historia o udziale mieszkańców wsi w pochodzie pierwszomajowym, na którym zaprezentowali transparent "PZPR - Wielka Lipa". Członkowie PZPR nie byli owym transparentem uszczęśliwieni i uczestnicy owego pochodu zostali aresztowani, a w późniejszym czasie otrzymali zakaz uczestnictwa w pochodach pierwszomajowych.

cdn

Zaloguj się

Nasza ankieta

W góry
Nad morze
Nad jeziora
Na zagraniczną wyprawę
Nigdzie nie jadę

Głosuj Wyniki

SPEEDpromowana firma

Jesteśmy pasjonatami internetu. Zajmujemy się projektowaniem, wykonaniem i hostingiem stron internetowych. Zobacz więcej

Strefa giergry akcji, planszowe i inne