Wilczyn

Wieś położona jest przy drodze z Obornik Śląskich do Trzebnicy. Liczne odkrycia archeologów w tej okolicy wskazują na bardzo wczesne zasiedlenie tego terenu. Wilczyn regularnym kręgiem otaczają ziemne kopce, które mają po kilkanaście metrów średnicy i kilka metrów wysokości. Na kartach historii wieś pojawiła się już w roku 1175. Dowiadujemy się, że Bolesław Wysoki zatwierdza karczmę w Wilczynie jako dobro zakonu cystersów w Lubiążu, a w 1202 roku Henryk Brodaty potwierdza przynależność całej wsi do dóbr zakonnych. Wilczyn pozostawał w dobrach cysterskich aż do czasów reformacji.

Do roku 1945 we wsi znajdował się dwór rodziny Lauterbachów oraz kościół ewangelicki. Wojenne zniszczenia i zmiany przetrwała jedynie neogotycka kaplica na dawnym cmentarzu ewangelickim. W krypcie znajduje się zniszczona płyta nagrobna rodziny Lauterbachów. Miłośników militariów i wojskowości zainteresować może znajdujący się w lesie pomiędzy Wilczynem a Obornikami Śląskimi na przestrzeni kilku kilometrów rów przeciwczołgowy zbudowanym przez Niemców w czasie wojny w celu utrudnienia przemarszu wojsk radzieckich.

Aktualnie Wilczyn jest miejscowością letniskową, na co wpływ ma atrakcyjne położenie wśród Wzgórz Trzebnickich oraz stawy rybne i kąpielsko wraz z domkami wypoczynkowymi.

Zaloguj się

Nasza ankieta

Na pieszych wycieczkach
Przed telewizorem
Na spotkaniu z przyjaciółmi
Grając na komputerze
Z książką
Jadąc na koncert lub do kina
Nie mam wolnego czasu

Głosuj Wyniki

SPEEDpromowana firma

Jesteśmy pasjonatami internetu. Zajmujemy się projektowaniem, wykonaniem i hostingiem stron internetowych. Zobacz więcej

Strefa giergry akcji, planszowe i inne